۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ شهريور
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1396/07/19 مرگ خاموش سلامتي با محصولات تراريخته
مرگ خاموش سلامتي با محصولات تراريخته
با افزايش جمعيت كره زمين، كمبود آب و مشكلات زيست محيطي ادبيات جديدي در دنياي كشاورزي جهان به نام «تراريخت» شكل گرفت كه در آن بيشترين بهره از كم‌ترين هزينه با استفاده از علوم شيميايي صورت مي‌گيرد.

تراريخت يا دست بردن در نظم طبيعت 

به تغيير ساختار ژنتيكي و تغيير ژن اوليه و اصلي يك جاندار به منظور بهبود كيفيت آن و يا مقاومت در برابر آسيب‌هاي احتمالي «تراريخت» مي‌گويند.

آنچنان كه از تعريف آن برداشت مي‌شود، اين عمل مفيد و سودمند است، اما مضراتي را همراه دارد كه قابل تامل است.

به گفته محققان دستكاري ژنتيكي باعث ايجاد پروتئين‌هايي در گياه يا جانور جديد مي‌شود كه ممكن است براي بدن انسان به عنوان عامل بيگانه شناسايي شده و منجر به صدمات غير قابل جبراني بشود، از طرفي بقاياي اين جانداران براي محيط زيست نامناسب است و تا مدت‌ها به صورت مخفي در طبيعت باقي مي‌ماند.

نكته بسيار مهم اين است كه بسياري از كشورها از اين محصولات به عنوان سلاح بيولوژيك عليه دشمنان خود استفاده مي كنند. به طور مثال با استفاده از ژن‌هاي خاصي حالات جسمي، رواني انسان‌ها را تغيير داده و محيط زيست را به نابودي بكشانند. براي مثال با نصب ژن عقيمي بر روي گندم، توليدكنندگان آن قادرند نسلي از يك كشور را عقيم سازند.

ايران سالانه چه ميزان محصولات تراريخته وارد مي‌كند؟

با وجود آگاهي مسِئولان از مضرات و احتمال سو استفاده دشمنان از اين موضوع آمار دقيقي از واردات محصولات تراريخته به ايران در دسترس نيست! اما همگان مي‌دانند كه محصولات تراريخته وارد ايران مي‌شود. عمراني عضو اتحاديه ملي محصولات كشاورزي معتقد است سالانه 5 تا 5.5 ميليارد دلار محصولات تراريخته به كشور وارد مي‌شود اما با اين وجود آمارهاي رسمي اين موضوع را سانسور كرده‌اند.

عمراني اظهار داشت: در سال‌هاي اخير، بدون اينكه مردم آگاه باشند اين محصولات وارد سفره آنان  شده است ضمن اينكه جز در شش ماه اخير مسئولان مربوطه هيچ ‌گونه اطلاع رساني صحيحي در اين زمينه نداشته‌اند.

به گفته عمراني با استناد به گزارش مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام، صدها كشاورز در سال 83، برنج‌هاي تراريخته كشت كرده‌اند كه بذر اوليه آنها از خارج مرزها وارد كشور شده است.

محصولات تراريخته، نگراني و دغدغه جهاني

مشكلات ايمني زيستي محصولات تراريخته در جهان به قدري مهم و نگران كننده است كه سبب شد معاهده مديريت استفاده از اين‌گونه محصولات به نام  (كارتاهنا) در سال 2000 در كانادا به تصويب برسد.

تصويب اين معاهده به عنوان مهم‌ترين گام در جهت ايجاد چارچوبي منسجم براي نظام‌مند كردن مهار مخاطرات محصولات تراريخته بود. هدف اصلي اين معاهده را بيشينه‌سازي منافع اقتصادي در كنار كمينه‌سازي مخاطرات و زيان‌هاي وارد به افراد و محيط ‌زيست دانست.

در همين خصوص دولت جمهوري اسلامي ايران «لايحه قانون ايمني زيستي كشور» را در سال 1387 به مجلس ارائه كرد. كميسيون كشاورزي مجلس نيز به‌ جاي آن لايحه‌، طرحي با عنوان (لايحه ايمني زيستي جمهوري اسلامي ايران) تهيه و كليات آن‌ را به تصويب رساند؛ در نهايت همان طرح در سال 1388  به‌عنوان قانون ايمني زيستي ايران به تصويب رسيد، بنا بر اين گزارش، طبق آمار كارشناسان مبني بر حجم بالاي واردات محصولات تراريخته به كشور قانون ايمني زيستي در سال‌هاي اخير به درستي اجرا نشده است.

استفاده از محصولات تراريخته در ايران و كشورهاي جهان سومي

احمد سالك ، عضو كميسيون فرهنگي مجلس در مورد  مصوبه كميسيون تلفيق مبني بر اين كه واردات، صادرات، توزيع، توليد و مصرف عمومي محصولات تراريخته بدون مجوز مراجع ذي‌ربط ممنوع است، اظهار داشت: يكي از طرق استعمارگري استعمارگر بزرگ يعني صهيونيست ورود محصولات تراريخته به كشورها است و راكفلر به عنوان صهيونيست بين‌المللي نخستين شركتي بود كه اين موضوع را برپا كرد.

به‌دليل وجود خلأهاي قانوني و نظارتي، بيش از 90 درصد روغن‌هاي خوراكي و نيز بخش قابل توجهي از ذرت و برنج وارداتي به كشور منشأ تراريخته دارند، اين در حالي است كه بسياري از كشورهاي جهان، از جمله سراسر اتحاديه اروپا، آمريكا و رژيم صهيونيستي توليد محصولات تراريخته را كاملاً ممنوع كرده‌اند. بر اثر اعمال اقدامات احتياط ‌آميز طي 40 سال گذشته «تنها 28 كشور» و آن هم با ملاحظاتي كشت اين محصولات را انجام مي‌دهند؛ ضمن اينكه كشت حدود 90 درصد از اين محصولات تنها در 5 كشور آمريكا، كانادا، برزيل، آرژانتين و چين و 10 درصد باقيمانده در كشورهاي ديگر صورت مي‌گيرد.

مرگ خاموش سلامتي با محصولات تراريخته

دولت بر واردات و بازار محصولات تراريخته نظارت كند

 اينكه محصولات تراريخته غير قانوني و مضر، مي‌تواند خسارات جبران ناپذيري را براي طبيعت و جامعه بوجود بياورد و چه بسا نسل‌هاي بعدي را هم تحت الشعا قرار دهد بر كسي پوشيده نيست، اما موضوع مهم اينجاست كه دولت هيچ واكنش مهم و موثري را در اين خصوص از خود نشان نداده و فقط به توصيه كنترل محصولات تراريخته در برنامه ششم توسعه اكتفا كرده كه آن هم به صورت عملي انجام نمي‌شود.

عباس پايي‌زاده عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص، اعتقاد دارد: دستگاه‌هاي نظارتي، نظارت جامع بر وضعيت واردات محصولات تراريخته و بازار آن در كشور را ندارند كه اين موضوع تاسف بر انگيز است. وي مي گويد: به دليل نبود نظارت اين محصولات مي‌توانند آسيب زننده هم ميهنان ما باشند.

آنچه مي‌توان برداشت كرد اين است كه حتي اگر محصولات تراريخته مشكلي براي انسان ايجاد نمي‌كرد، ضرورت نظارت بر كالاهايي اين چنيني واجب بود، اما به هر دليل دولت و دستگاه‌هاي مربوطه به اين كار اهتمام نورزيده‌اند.

از ضرورت‌هاي ديگر اين حوزه كسب علم روز و تجهيز آزمايشگاه‌هاي بهداشت و سلامت كشور است. در انتها انتظار مي‌رود با توجه به هم فرصت و هم تهديد بودن محصولات تراريخته، دولت ضمن حركت به سمت علم توليد محصولات تراريخته با كيفيت، بهداشتي و به تناسب نياز داخلي از واردات محصولات خطرناك تراريخته كه هيچ آزمايشي بر روي آن صورت نگرفته است و مشكوك به آلودگي‌هاي بيولوژيك است خودداري كند.
 
 
 اقدام شده توسط اداره كل پدافند غيرعامل استانداري خراسان جنوبي
 
تعداد بازدید: 15
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal