۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ شهريور
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1396/07/20 بايد با عزمي جدي و برنامه اي جامع در راستاي مبارزه با مواد مخدر تلاش كرد
بايد با عزمي جدي و برنامه اي جامع در راستاي مبارزه با مواد مخدر تلاش كرد
استاندار خراسان جنوبي در دومين جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان با بيان اين مطلب، افزود: نمي توان با انجام اقدامات مقطعي ، غير منسجم و درون دستگاهي و بدون استفاده از مشاركت مردمي به اهداف مورد نظر در زمينه كاهش اعتياد و مبارزه با مواد مخدر در جامعه دست يافت.
محمد مهدي مروج الشريعه، به موقعيت ايران در دنيا در موضوع مواد مخدر اشاره كرد و ادامه داد: قطعاً موضوع مواد مخدر با اغراض سياسي و به منظور درگير كردن ايران و جوانان اين سرزمين با بلاي خانمان سوز اعتياد از سوي دشمنان ما كه سال ها كينه توزانه به اين سرزمين چشم دوخته اند، طرح ريزي و برنامه ريزي شده است.
وي خراسان جنوبي را در مسير كريدور جنوب به شمال دانست و تصريح كرد: در حال حاضر برغم تمامي اقداماتي كه در حوزه هاي مختلف مقابله اي صورت گرفته نسبت به نوع مصرف ، جنسيت، مواد مصرفي و... مصرف مواد مخدر همچنان در كشور و استان مسئله جدي و در خور تامل است.
مقام عالي دولت در استان، درگير كردن خانواده ها و حساس كردن آنها را يكي از مهمترين راه هاي مبارزه با مواد مخدر ذكر كرد و گفت: علت العلل بخش اعظمي از آسيب ها و معضلات اجتماعي، مواد مخدر و اعتياد است چرا كه اين امر موجب گسست خانواده ها، افزايش طلاق و خارج شدن نيروهاي مولد از گردونه افراد فعال جامعه است.
مروج الشريعه، بيكاري را يكي از مهمترين علل بروز اعتياد و گرايش به سمت مواد مخدر ذكر كرد و ادامه داد: اين عامل در كنار واگرايي هاي اجتماعي و نيز نبود يا كمبود نشاط و شادابي اجتماعي و كمبود فضاهاي ورزش هاي عمومي و همگاني در جامعه مي تواند به افزايش اين معضل اجتماعي كمك كند.
وي ادامه داد: كوير اين استان مي تواند منبع عظيمي از خلق ثروت و ايجاد اشتغال پايدار در بخش هاي مختلف گردشگري باشد كه بايد از اين فرصت خدادادي به بهترين شكل ممكن استفاده شود.
استاندار خراسان جنوبي، ارائه آموزش هاي عمومي به مردم از ديگر شروط بسيار مهم براي كاهش معضل اعتياد در جامعه دانست و تصريح كرد: تك تك آحاد مختلف مردم بايد احساس كنند كه اقداماتي در حوزه هاي مختلف در جهت كاهش اين معضل از سوي حاكميت به انجام مي رسد تا زمينه هاي مشاركت اجتماعي بيش از پيش فراهم شود.
مروج الشريعه، مردم را بالاترين سرمايه هر نظام و حكومتي دانست و تصريح كرد: در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران نيز مردم به عنوان مهمترين سرمايه مورد توجه حاكميت است؛ از اين رو بدون مشاركت مردم وبدون حضور موثر آنان در عرصه مبارزه با مواد مخدر تنها با اقداماتي دولتي و بكارگيري ظرفيت هاي اداري در سه قوه نمي توان به اهداف و توفقيات پيش بيني شده دست يافت.
وي ضمن تاكيد بر برگزاري جلسات بيشتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: كميته هاي زيرمجموعه اين ستاد نيز بايد فعال تر از گذشته وارد شده و در فواصل زماني مقرر ومشخص هر يك از اعضاي اين كميته ها به ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته و نيز نظرات و پيشنهادات خود در اين زمينه بپردازند.
مقام عالي دولت دراستان، استفاده از ظرفيت هاي مردمي را مورد تاكيد ويژه قرار داد و افزود: مسئولين ذي ربط بايد از ظرفيت هاي مردم در اين زمينه از جمله سازمان هاي مردم نهاد، تشكل هاي مردمي، انجمن ها، نهادهاي مدني، بسيج، مساجد، شوراها و ... به نحو مطلوب و مناسب بهره گيري نمايد.
مروج الشريعه، استفاده از ظرفيت نشريات ، مطبوعات و اصحاب فرهنگ و هنر و نيز نويسندگان و مولفين را مورد تاكيد قرار داد و افزود: آنچه كه امروز موجب شده نتوانيم به توفيقات مورد نظر دست يابيم اين است كه نهادهاي خدمات رسان ما به سمت فعاليت هاي سياسي و اقتصادي سوق پيدا كرده اند.
وي خراسان جنوبي را پيشران و جلودار در امر مبارزه با مواد مخدر دانست و تصريح كرد: بنابراين داشتن برنامه اي جامع و مبتني بر ظرفيت هاي موجود در ستاد استاني مي تواند تصميم گيرندگان در مركز وستاد كشوري را در خصوص اخذ برخي تصميمات در راستاي حل مشكلات اين استان قانع نمايد.
وي روند صنعتي شدن مواد مخدر را از ديگر معضلات اين بخش برشمرد وخاطر نشان ساخت: متاسفانه اثرات مخرب اين امر موجب شده تا نحوه مبارزه و نيز ارائه آموزش هاي لازم نيز دچار چالش شده و روش هاي بكارگيري پيشگيري نيز بايد بر همين اساس طرح و برنامه ريزي شوند.
وي به موضوع كشت فرا سرزميني در كشور افغانستان به عنوان يكي از راه حل هاي موجود در اين زمينه اشاره كرد و ادامه داد: مسئولين امر موضوع كشت هاي فرا سرزميني را به عنوان يك راه حل مهم بيش از پيش مورد توجه قرار دهند.
در اين جلسه چهار تن از خانواده هاي معزز شهدايي كه در حوزه مبارزه با مواد مخدر به درجه رفيع شهادت رسيده بودند با حضور استاندار خراسان جنوبي مورد تقدير قرار گرفتند.
 
 
تعداد بازدید: 9
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal